Youtube Twitter Facebook

Интервюта

След НАТО Соломон Паси иска и астронавт

news.dir.bg, 25.05.2010

Крайната ни цел е България отново да има своя космонавт, или по-вероятно – своя астронавт, и Атлантическият клуб би искал да допринесе за реализирането на тази цел.

Това заяви президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси, който присъства на публичната лекция на проф. Стивън Фрийланд в Софийския университет на тема „Международното космическо право – някои съвременни проблеми“, която беше организирана от АКБ, предаде БТА.

Космическото право е материя, която става все по-актуална, колкото и да ни изглежда отдалечена – на стотици километри над нас. Истината е, че през космоса минава все по-голяма част от всекидневната ни дейност като интернет, мобилните телефони, сателитите, отбеляза Соломон Паси. Ако днес това са 15 процента от дейността на човечеството, утре вероятно 50 или 80 процента от нея ще минават през космоса. Точно затова отсега трябва да регламентираме тази материя, за да избегнем необходимостта тя да бъде регламентирана, когато вече е станало късно, смята Паси.

По думите на Паси окончателното решение ще бъде на ООН, но всяка една държава има своето право, а може би и морално задължение да даде своя собствен принос. България може да направи това както самостоятелно, така и чрез членството си в Европейския съюз.

В световната политика няма много справедливост, така че не очаквам и космическото пространство да бъде справедливо разпределяно, точно затова е много важно да участваме на страната на силните, на страната на тези, които в началото ще започнат да разпределят, а не да сме заедно с онези, които ще останат „на опашката“, посочи Паси. 

В лекцията си проф. Стивън Фрийланд от Университета в Западен Сидни и Университета в Копенхаген засегна проблеми като използването на космоса за военни цели, космическия туризъм и т.нар. космически отломки и отпадъци. Посочвайки, че често технологиите са движени от военни цели, професорът отбеляза, че космосът се използва за военни цели почти от началото, въпреки идеите за мирното му ползване.

Космическият туризъм професорът определи като сериозно предизвикателство, което също се нуждае от правна регулация. Стивън Фрийланд говори и за космическите отломки и отпадъци, преместването на които, по думите му, е много сложно и скъпо начинание.

« Обратно към всички интервюта