Youtube Twitter Facebook

Интервюта

Соломон Паси: Кредитът към премиера от Брюксел е изчерпан

Информационна агенция "КРОСС", 18.07.2012

Бившият министър на външните работи Соломон Паси в интервю за в. „България днес”

-   Г-н Паси, какво е общото ви наблюдение от евродоклада?

-  Като цяло докладът    отразява авторитета, който има България, и поточно авторитета на министър-председателя   в Европа.

Ако   преди   три години     докладите бяха по-положителни, това се дължеше на няколко неща, включително и на това, че току-що    избраният министър-председател   получаваше кредит    от    Брюксел.   От  сегашния доклад се вижда, че този кредит отдавна е изчерпан и не е оползотворен по правилния начин. Смятам, че текстът показва по ясен

начин - властта в България не се справя с претенциите, които заяви преди три години пред избирателите си. Това трябва да е много ясна червена светлина какво всъщност става в страната ни, а не онова, което говори Бойко Борисов.

-  Това най-критичният доклад ли е, който е получавала страната ни досега?

-   Докладите започнаха да стават малко по-позитивни в края на 2008 година. Днешният доклад наистина е най-критичният, който имаме в петгодишната история от приемането на България в Европейския съюз. Със сигурност той трябва да бъде причина, за да се вземат много, много сериозни мерки и да се направят обратни завои в редица практики и политики, които се проповядват от сегашния министър-председател.

Най-сериозният проблем на България е, че няма стратегия за това какво трябва да се

случи у нас през следващите години, няма стратегия дори какво да се прави в следващите 20 дни. И докато всяка друга страна - член на ЕС, знае какво е мястото й в общността, България е като едно отворено буре насред морето.

Смятате ли, че скандалът около отстраняването на съдия Мирослава Тодорова само няколко дни преди оповестяването на доклада изигра ключова роля за критичния тон на Брюксел?

- Това беше просто пореден пример за нещата, които се случват у нас. Както разбираме от доклада, Европейската комисия се съмнява, че реформите в съдебната власт са трайни и необратими. Освен това ясно се подчертава, че политици оказват натиск върху съдебната система.

Така че нека не се заблуждаваме, в Брюксел много ясно наблюдават и забелязват всичко. И всякакви опити да укрием нещо от зоркото им око са до-

пълнителна причина за негативи. Няма как да не за- бележат разговора между премиера и шефа на Агенция „Митници" Ваньо Танов по адрес на вече покойния бизнесмен Мишо Бирата. И докато ние тук се правим, че нищо не се е случило, в Европа си дават много ясна сметка какво означава този запис - оказван натиск над държавата от страна на министър-председателя в защита на частни интереси. Няма как да не забележат и случая с братя Галеви. Освен това не можем да скрием от Брюксел, че кучетата изяждат хората в центъра на столицата на България. Специално темата за кучетата ескалира, след като седем поредни години София бе управлявана или от министър-председателя Бойко Борисов, или от човек, определян от него.

- В кои точки страната ни получава най-много критики?

-  Не може да се каже точно, но независимостта на съдиите и неразкриването на поръчкови убийства са два много сериозни проблема. Те са основата, така да се каже. Българският премиер има влияние върху всички сфери на живота. Той има еднолично и персонално влияние. Определя политиките във всички институции, а в Брюксел не може да не забележат, че ние нямаме функционираща администрация. Ние имаме циркулиращ министър-председател. Това не са демократичните практики, които Европейският съюз се опитва д а налага. -    Липсата на контрол на имуществото на висши държавни служители е проблем, на който Брюксел като че ли досега не обръщаше внимание. На какво се дължи промяната според вас?

-  Това отново говори за административна некомпетентност. Бяха създавани десетки комисии, определяни техни председатели. След това те постоянно се сменяха, назначаваха се нови лица, но без резултат. И така се стигна дотук. Същата е историята със становището   на   Брюксел,   че въпреки многобройните полицейски акции дела няма. Сега вътрешният министър Цветан Цветанов тълкува тези думи като огромна похвала към неговата работа. Само че не е така. В Брюксел оценяват две неща. Оценяват средствата и оценяват резултатите, до които те водят. Ако тези средства не водят до резултати, то те нямат смисъл.

Така че Цветанов, колкото и да се бие в гърдите с акциите, след като не водят до нищо, това не е успех.

-  Какво следва оттук нататък? Според вас ще има ли кадрови промени в кабинета?

-  Ако аз бях на мястото на министър-председателя, ще направя изключително сериозна преоценка на поведението си - както на кадровото поведение, така и на конкретните политики. Държавата трябва да започне да работи като функционираща демокрация, а не като набор от клавиши, които премиерът трябва да натиска.

-  Ще повлияе ли докладът и на бъдещите инвестиции в България?

- Разбира се, че ще повлияе. Заради безобразния инвестиционен климат чуждестранните инвеститори са вдигнали ръце от всеки допир с българската администрация. Така че това вече се е случило, сега може само да се засили.

---

Източник: Информационна агенция "КРОСС"

« Обратно към всички интервюта