Youtube Twitter Facebook

Интервюта

Соломон Паси: Универсалният достъп до интернет е основно човешко право

Дневник, 05.08.2011

Достъпът до интернет да е гарантиран и безплатен на всички обществени места в Европейския съюз. Това предлагат Соломон и Гергана Паси в писмо до Европейската комисия. То е адресирано до трима еврокомисари - Нели Крус, Вивиан Рединг и Джон Дали. Инициативата е естествено продължение на въвеждането на единен евростандарт за зарядни за мобилните телефони, обясни Соломон Паси.

Идеята идва по време на престой в Холандия. "Тогава трябваше да платим 15 евро на час, за да ползваме интернет в хотела. Това е интернет тирания от страна на хотелите", каза Соломон Паси. "В днешно време ползването на интернет е услуга от първостепенна необходимост за всички. Такива са топлата вода и електричеството. Ето защо е възмутително европейските граждани да трябва да плащат за това свое право", твърди той.

Допълнителен стимул за семейство Паси е докладът на ООН от май 2011 г. за основните човешки права. В него се казва, че достъпът до интернет е именно такова право. То не се различава от правото на образование и свобода например. "Докладът ни даде сили и смелост да се втурнем в битката", каза Паси.

Според него първият въпрос, който хората си задават е кой ще плаща за тази услуга. "Интернет трябва да се третира като електричеството. Не си задаваме въпроса кой плаща за електричеството. Всеки си плаща собствената сметка. НЕК трябва да достави електричество до входа на кооперацията ми, а от там аз вече го плащам. По подобна схема ще бъде лесно осигурена техническата страна на нещата", каза Паси.

Ако предложението стане реалност, ще се увеличат рязко потреблението и броят на потребителите на интернет. Това означава, че ще се намали цената на услугата. Всички страни ще са доволни, твърди бившият външен министър. Според него така потребителите ще плащат по-малко, а доставчиците ще печелят много повече.

В началото Гергана и Соломон Паси предвиждат ползи преди всичко за големите градове. След като публикуват писмото до Европейската комисия обаче получават сериозен отзвук от най-отдалечени селища в страната. Идеята е подкрепена най-вече от жителите на граничните райони.

"За тях това е животоспасяваща идея, чрез която биха могли да преодолеят своята изолация. Интернет е единствената им надеждна връзка с останалия свят. Ето защо предложението ни може да се разглежда и като средство за борба с обезлюдаването на пограничните региони", поясни Соломон Паси.

Друг акцент е мястото на България като инициатор и като бенефициент на услугата. Предложението е шанс за страната ни да бъде износител на добри практики, а не просто потребител, твърди Паси. България е на пето място в света по качество на интернет услугите. София като град е на 11-то място в същата класация. "През 2008 г. предложихме обща европейска политика в областта на транспорта. Идеята ни беше, че с нея ще успеем да преборим собствената си изостаналост в пътната безопасност. Тук обаче е точно обратното", обясни той.

Не може да се каже кога тази идея ще стане реалност. "Натрупаният опит със стандартизираните зарядни устройства ще ни помогне да навигираме по-лесно", смята Паси. Положителна стъпка е ангажиментът, който полското председателство на ЕС пое, да даде импулс на идеята, споделя бившият външен министър.

Според него решението може да се вземе сравнително бързо. Необходим е обаче по-прецизен технически анализ. "През 2018 г. България ще поеме председателството на ЕС. Надяваме се до тогава да сме осъществили идеята си", сподели Соломон Паси.
Единният евростандарт за зарядни за мобилните телефони е вече факт. Инициативата е на Гергана и Соломон Паси. Началото й е поставено през 2008 г., а реализацията отнема близо три години. Благодарение на общото зарядно за мобилните телефони всяка година се спестяват близо 30 милиона тона въглеродни емисии и електронни отпадъци. Именно екологичният елемент е акцент в кампанията на двамата български политици. Той е и основният мотив на Европарламента, френското председателство на ЕС и заместник-председателя на Европейската комисия Гюнтер Ферхойген да подкрепят предложението.

Статията може да прочете на адрес:

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2011/08/05/1134256_solomon_pasi_universalniiat_dostup_do_internet_e/

« Обратно към всички интервюта